عکاسی ماکرو

بستن


عکاسی ماکرو

 

عکاسی ماکرو بسیار جذاب است، هر چند بسیاری از عکاسان از آن لذت کافی نمی برند. چون برای گرفتن نتایج خوب، بیشتر دوربین های مبتدی امکانات کافی برای عکاسی ماکرو را ندارند.

بیشتر عکسهای ماکرو که ما می گیریم هیچ شباهتی به عکسهایی که حرفه ای ها می گیرند ندارد و تفاوت اصلی در نحوه نورپردازی، دوربین ولنز ماکرو آن است.

بیشتر عکسهای ماکروی حرفه ای (حتی از حشرات) در استودیو و با نور کنترل شده انجام می شود. بعضی از دوربین ها را می توان با یک فلاش مخصوص فاصله نزدیک که به نام فلاش حلقه ای (Ring Flash) شناخته می شود مجهز نمود. این فلاش حلقه ای نوری مات را به اطراف سوژه می تاباند و اجازه می دهد که بدون داشتن سایه های تیز عکس دقیقی از جسم بگیرید.

تاکنون دوربین های بسیار کمی که عمدتاً ساخت نیکون و کانون بوده اند، این فلاش رینگی را داشته اند. اگر شما به عکاسی ماکرو علاقمندید و نمی دانید که چرا عکسهایتان اینقدر بد می شود، به دنبال دوربینی بگردید که فلاش حلقه ای داشته باشد.

نکته دیگری که باید مدنظر قرار دهید این است که امکان دارد به خاطر شرایط محیطی (مثلا وزش باد شدید) نتوانید زمان عکسبرداری را برای داشتن دیافراگم کوچک و عمق میدان زیاد بالا ببرید، بنابراین استفاده از نوعی از نورپردازی، مثلا استفاده از یک مقوای سفید یا زرورق برای انعکاس نور می تواند به کوتاه کردن زمان عکاسی کمک نماید.

توصیه می شود برای گرفتن عکس ماکرو موضوع را به محل مناسبی انتقال داده و با آرامش و تسلط کامل عکس بگیرید.

تنظیم های پیشنهادی فاصله کانونی: مد ماکرو دیافراگم: F16 بزرگترین عدد دیافراگم ممکن مد عکاسی و نور: اولویت دیافراگم: ماکروسه پایه: برای زمان طولانی عکسبرداری لازم است.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت