عکس پانوراما

بستن


عکس پانوراما

 

پانوراما یک شیوه عکاسی جدید و هیجان انگیز است که با دوربین های دیجیتال رواج بیشتری یافته است.

با قرار دادن دوربینتان روی سه پایه و اطمینان از محکم شدن دوربین بصورتی که فقط به چپ و راست و نه بالا و پایین حرکت نماید کار را شروع نمایید.

به لبه های کادر دقت نمایید و ناحیه روی هم افتادگی عکسهای بعدی را به خاطر داشته باشید. اشیایی را در محل اتصال دو عکس قرار دهید که روی هم افتادن عکس در آن نقطه کمتر پیدا باشد. سپس بدون حرکت دادن سه پایه به نقطه دیگر، دوربین را در یک جهت مثلا در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و عکس دوم را با اطمینان از اینکه ناحیه ای از دو عکس روی هم افتادگی دارد بگیرید. چرخش دوربین و عکس گرفتن را تا زمانی که تمام موضوع مورد توجهتان را عکاسی نموده اید ادامه دهید.

از نرم افزار همراه دوربینتان برای به هم چسباندن عکسها و ساختن عکس پانوراما استفاده نمایید. در صورتی که این کار را به خوبی و مهارت انجام دهید عکسهای بسیار زیبایی (بخصوص عکسهای دست جمعی و منظره) خواهید داشت.

توجه نمایید که بهترین نتیجه در حالتی به دست می آید که محور چرخش سه پایه درست در زیر لنز واقع شده باشد. لازم به ذکر است که بعضی از دوربینها مثل کانن برای کمک به تشخیص نواحی روی هم افتادگی عکسها ، بخشی از عکسهای قبلی را در کنار صفحه نمایش نشان داده و عکاس می تواند با تطبیق تصویر جدید با قبلی با دقت بسیار بالایی تصاویر را با هم تلفیق نماید.

باید از اولویت دیافراگم برای عکسهای پانوراما استفاده نماییم، با ثابت کردن دیافراگم، شما عمق میدان را نیز ثابت می نمایید در حالی که عکسهای مختلفی را می گیرید. در غیر این صورت، با تغییر عمق میدان تلفیق عکسهای مختلف با هم غیر ممکن خواهد شد.

در هنگام عکاسی پانوراما احتمالاً تغییرات نوری زیادی در عکسهای مختلف صحنه تان وجود داشته باشد، در این صورت ممکن است به مشکل بخورید. اگر دوربین را در مد اولویت دیافراگم یا اتوماتیک قرار دهید، دوربین به طور پیوسته در حال تنظیم نور بوده و ممکن است عکسهایتان از لحاظ رنگی با یکدیگر هماهنگی رنگی نداشته باشند. مثلا ممکن است در هر عکس آسمان طیف پر رنگتر یا کم رنگتری از آبی را داشته باشد. بهترین کار در چنین شرایطی گرفتن یک عکس آزمایشی و تنظیم دستی نور دوربین است.

سپس از همان تنظیم برای تمام عکسهایتان استفاده نمایید. اگر بعضی از عکسها ناحیه روشن و بعضی ناحیه تاریک شدیدی دارند، ممکن است بتوان با محدوده بندی نور در این نواحی مشکل را حل نمود: یک عکس با تنظیم های تعیین شده دستی بگیرید، سپس دو عکس دیگر با 3/1 گام بالاتر و 3/1 گام پایینتر بیندازید. سپس می توانید برای بهترین عکس محدوده بندی شده را برای تلفیق کردن انتخاب نمایید.


اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت