Raw چیست؟

بستن


Raw چیست؟

 

فایل های خام Raw حاوی اطلاعاتی هستند که به صورت خام یعنی بدون هرگونه پردازشی، به وسیله حسگرهای دوربین ثبت شده اند. به این اطلاعات ابرداده یا Metadata گفته می شود.

ابر داده های دوربین حامل اطلاعاتی درباره روش ثبت تصویر، تنظیمات ISO، سرعت شاتر و مقادیر دیافراگم، تنظیمات تراز سفیدی یا همان White balance و ... هستند.

تولید کنندگان مختلف دوربین های دیجیتال از روش های گوناگونی برای کدگذاری داده های تصاویر خام، اعمال استراتژی هایی برای فشرده سازی داده ها و روش هایی برای رمزنگاری استفاده می کنند. نتیجه اینکه فایل های خام در دوربین های دیجیتال با یکدیگر متفاوت اند.

ما با فرمت های مختلفی مثل CRW و CR2 در دوربین های خانواده کانن، MRW در مینولتا، NEF در نیکون، ORF در الیمپوس و رشد سریع فایل های خام در دوربین های مختلف روبرو هستیم.

اما نکته مهم این است که با وجود تنوع در فایل های خام، همه آنها با هم مشابه هستند.

ما بر این باوریم که مزایای استفاده از فرمت های خام به مراتب بیشتر از محدودیت های آن است.

محدودیت فایل های خام

با وجود قابلیت و مزیت های فوق العاده استفاده از تصاویر خام در مقایسه با فرمت JPEG این فایل ها محدودیت هایی هم دارند. در آغاز محدودیت های فایل های خام را بررسی می کنیم:

  • زمان آماده سازی تصویر یا ویرایش

شاید بزرگ ترین مشکل در فرایند ویرایش تصاویر خام، مدت زمان کنترل و آماده سازی هر تصویر است. با یادگیری روشهای گوناگون ویرایش تصاویر خام در این کتاب، متوجه خواهید شد که برخلاف تصاویر آماده JPEG، این نوع از فایل ها باید فرایندهای آماده سازی را طی کنند تا آماده چاپ و یا حتی نمایش شوند.

البته این امکان هم وجود دارد که بتوانید با استفاده از بعضی تکنیک ها بتوان به شکل خودکار تعدادی از مراحل را یکباره و با سرعت عمل بالاتری انجام داد.

  • حجم فایل ها

حجم فایل های خام معمولاً دو تا چهار برابر بزرگتر از تصاویر JPEG است. هزینه تهیه کارت های حافظه برای ذخیره سازی داده ها هر سال ارزان تر از سال قبل می شود، اما اگر بخواهید تعداد بیشتری تصویر را روی کارت حافظه دوربین تان ذخیره کنید با توجه به حجم بالای این تصاویر، ممکن است با مشکل مواجه شوید.

پس برای حل این مشکل، همیشه باید فضای کافی برای ذخیره فایل ها را همراه داشته باشید.

  • ماندگاری

مشکل ماندگاری از دیگر محدودیت های این نوع از فایل ها است. در حال حاضر بسیاری از تولید کنندگان دوربین های دیجیتال از فرمت های خام استفاده می کنند و ادعاهایی نیز مبنی بر ماندگاری این فرمت ها دارند. اما هنوز کارخانجات ساخت سخت افزار موفق به ارائه روشی مناسب برای روند ارتقاء نرم افزارها و هماهنگی آنها با سخت افزارهای قدیمی تر نشده اند.

پرسش: طی 10 یا حتی 100 سال آینده چه بر سر تصاویری که امروزه عکاسی شده اند خواهد آمد؟

پاسخ : تعهد شرکت ادوبی برای طراحی و ساخت مبدلی جهانی به نام Adobe Camera Raw یا به اختصار ACR برای تصاویر خام است.

اگرادعای فروشندگان را مبنی بر ماندگاری بالای تصاویر خام باور ندارید، می توانید از فرمت های منابع باز (Open Source) که ادوبی برای این کار به نام DNG طراحی کرده است استفاده کنید.

در طی فصل های بعد در این باره مطالبی خواهیم داشت.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت