EXIF عکس چیست و به چه کار می آید؟

بستن


EXIF عکس چیست و به چه کار می آید؟

 

فرمت فایل تصویری قابل تغییر یا Exchangeable image file format که به اختصار EXIF خوانده می شود، خصوصیاتی است برای فرمت های تصاویری که به وسیله دوربین های دیجیتال و اسکنرها استفاده می شود. این خصوصیات در فرمت های JPEG ، TIFF و RIFF WAV استفاده می شود.

نکته : فرمت های PNG ، JPEG2000 و GIF از آن پشتیبانی نمی کنند.

فرا داده هایی که در EXIF استفاده می شوند، شامل موارد زیر هستند:

  • اطلاعات تاریخ و زمان: دوربین های دیجیتال، اطلاعات تاریخ و زمان عکسبرداری را ضبط و به عنوان فرا داده ذخیره می کنند.
  • تنظیمات دوربین : این تنظیمات شامل اطلاعات ثابتی مانند مدل، نام شرکت سازنده دوربین و اطلاعات متغیری هستند که ممکن است در هر تصویر متفاوت باشند مانند چرخش عکس، لنز، زمان نوردهی، فاصله کانونی عدسی، سنجش نور و سرعت فیلم.
  • یک ریز عکس یا تصویر بند انگشتی Thumbnails برای پیش نمایش، مانند آنچه که در صفحه LCD دوربین دیده می شود از این تصویر کوچک برای بررسی و مدیریت فایل ها استفاده می شود.
  • توضیحات کپی رایت، همان حق نشر یا حق تکثیر مربوط به تصویر.

مثلا اگر با نیکون عکاسی می کنید می توانید از گزینه های مختلفی برای نمایش تصاویرتان استفاده کنید.

گام اول: در درس قبلی شرح داده شد.

گام دوم : پروفایل پیش فرض Adobe Standard است که به وسیله موسسه ادوبی برای نمایش تصاویر انتخاب شده است. سعی کنید تمام پروفایل های فهرست را امتحان کنید، معمولاً گزینه مناسب برای شروع کار Camera Standard است.

گام سوم: با توجه به اختلاف عکس ها شاید انتخاب گزینه Camera Standard برای تمام عکس ها مناسب نباشد ولی این گزینه انتخاب اول بسیاری از عکاسان است. برای دوربین های مارک نیکون گزینه Camera Standard، Camera Landscape، یا Camera Vivid مناسبند، زیرا Landscape و Vivid تصویر را شبیه به فرمت JPEG نمایش می دهند.

نکته : اگر با دوربین دیگری به غیر از نیکون عکاسی می کنید این دو گزینه در دسترس نخواهند بود زیرا تعداد حالت های نمایش در دوربین های کانن و نیکون با یکدیگر تفاوت دارد. در صورت استفاده از دوربین هایی با مارک های دیگر گزینه های شما محدودترند ولی می توانید با استفاده از Adobes Free DNG Profile Editor پروفایل های مورد نظرتان را ایجاد کنید.

گام چهارم: در Camera Raw می توانید چند عکس را با هم باز کنید و سپس با فشردن گزینه All در گوشه کناری سمت چپ و بالای پنجره، تمام آنها را انتخاب کنید. در ادامه با انتخاب یک پروفایل مناسب، نحوه نمایش مورد نظر را روی تمام عکس ها اعمال کنید. در آخر کافی است گزینه Done را فشار دهید.

EXIF عکس چیست و به چه کار می آید؟

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت