وایت بالانس یا تعادل سفیدی

بستن


تعادل سفیدی یا White Balance

 

تعادل سفیدی یا همان تعادل رنگ Color Balance. این اصطلاح که در عکاسی، تصاویر دیجیتالی و چاپ به کار می رود به معنی تنظیم نسبت رنگ های بنیادین نوری یعنی قرمز، سبز و آبی است.

در ایجاد تعادل رنگ سفید ، رنگ های یک تصویر به گونه ای تغییر داده می شوند که مولفه های سفید، خاکستری و سیاه به صورت خنثی و بدون ناخالصی رنگی یا همان Color Cast مشاهده شوند. این کار برای ایجاد تصاویر طبیعی تر و همگام کردن آنها با ادراک انسانی از رنگ ها انجام می شود.

نکته: برای به دست آوردن نتایج درست در هر گونه تنظیم رنگ، باید محیط کار و وسایل مورد استفاده براساس یک استاندارد تنظیم یا Calibrate شده باشند تا خود این تجهیزات باعث ادراک نادرست رنگ ها یا تنظیمات نادرست نشوند.

در اغلب دوربین های دیجیتال، امکانی برای انتخاب تنظیمات تعادل رنگ سفید وجود دارد. این تنظیمات می توانند به صورت خودکار Auto یا دستی Manual به وسیله کاربران روی دوربین یا کامپیوتر انجام شود. استفاده از ابزارهای جانبی مانند کارت های استاندارد خاکستری برای مواردی که به دقت بالا در بازسازی رنگ ها نیاز داشته باشیم نیز مرسوم است. در عکاسی با فیلم هم می توانید با استفاده از صافی های رنگی مناسب برای شرایط نوری محیط، مانند نور خورشید یا لامپ های معمولی و فلورسنت، تعادل رنگی عکس ها را حفظ کنید.

در عکاسی از محیط های داخلی، احتمال ایجاد ته مایه رنگی زرد، سبز و حتی آبی در عکس ها وجود دارد. این مشکل، همان تعادل سفیدی است. در صورت اصلاح مشکل، تعادل سفیدی تصویر بدون ته مایه رنگی خواهد بود ولی در بسیاری از شرایط، از تنظیم Auto White Balance استفاده می کنیم که در این حالت مشکل تعادل سفیدی ایجاد می شود.

خوشبختانه این مشکل به راحتی قابل حل است.


 گام اول: در فرایند ویرایش تصاویر خام، اولین کاری که باید انجام دهیم، تنظیم تعادل سفیدی است، زیرا در 99 درصد موارد این مشکل باعث بروز اختلال در نمایش صحیح رنگ ها می شود. در بالای پانل Basic واقع در سمت راست پنجره Camera Raw می توانید کنترل های تعادل سفیدی را ببینید. با نگاهی به سمت راست کلمه White Balance می توانید یک منوی باز شونده را ببینید. به صورت پیش فرض گزینه As Shot را مشاهده می کنید که همان تعادل سفیدی دوربینی است که با آن عکاسی کرده اید.

 گام دوم : از 3 راه می توانید تعادل سفیدی را تنظیم کنید. اولین و ساده ترین گزینه استفاده از پیش فرض هاست. در اغلب موارد باید رنگ را نیز تنظیم کنید؛ کافی است روی منوی باز شونده تعادل سفیدی کلیک کنید تا فهرست تنظیماتی را که می توانید برای دوربین استفاده کنید، ببینید. گزینه ای را انتخاب کنید که از نظر وضعیت نوری، نزدیک ترین حالت به شرایط عکاسی تان باشد مثلا اگر در سایه درختان عکاسی می کنید گزینه Shade بهترین انتخاب خواهد بود.

 تنظیمات و درجه حرارت نور بر حسب کلوین:

  •  As Shot که همان تعادل سفیدی دوربین است.
  •  Auto اعمال تعادل سفیدی به صورت خودکار روی تصویر شبیه به گزینه Auto Levels در نرم افزار فتوشاپ
  •  Daylight تعادل سفیدی نور روز برابر با 5500 درجه کلوین
  •  Cloudy تعادل سفیدی شرایط ابری برابر با 6500 درجه کلوین
  •  Shade تعادل سفیدی شرایط نوری در سایه برابر با 7500 درجه کلوین
  •  Tungsten تعادل سفیدی هنگام عکاسی در محیطی که منبع نوری آن لامپ های تنگستن است، برابر با 2850 درجه کلوین است. این نوع لامپ به نظر می رسد که نور سفید ساطع می کند، ولی در واقع باعث ایجاد طیفی زرد رنگ در عکس می شود.
  •  Flourescent تعادل سفیدی به هنگام عکاسی در محیطی که منبع نوری آن لامپهای فلورسنت است، برابر با 3800 درجه کلوین است. این نوع نور در بین نورهای مصنوعی تغییرات بیشتری در رنگ به وجود می آورد. در بیشتر انواع یک طیف آبی/ سبز در رنگ ایجاد می کند که باعث ایجاد نور زننده ای در عکس می شود. اگر از هیچ فیلتر بهبود رنگی استفاده نشود، یک لایه سبز یا آبی در عکس ایجاد میشود.
  •  Flash تعادل سفیدی به هنگام استفاده از فلش دوربین برابر با 5500 درجه کلوین است.
  •  Custom زمانی است که عکاس یا ویرایش گر قصد دارند به طور شخصی شرایط نوری را تنظیم کنند.

نکته: این قسمت یکی از اصلی ترین مناطقی است که در آن فرایند کار با عکس های خام، در مقایسه با فرمت های JPEG و TIFF متفاوت است. در این جا با فهرست کاملی از پیش فرض های تعادل سفیدی در تصاویر خام روبرو هستید، در صورتی که در فرمت های یاد شده تنها انتخاب شما همان تعادل سفیدی دوربین حالت Auto White Balance است.

گام سوم: دومین روش، استفاده از لغزنده های Temperature حرارت رنگ Tint ته رنگ یا سایه رنگ است که در زیر منوی تنظیمات تعادل سفیدی به حالت پیش فرض قرار دارد. بهترین روش برای تنظیم تعادل سفیدی این است که ابتدا تنظیم را با استفاده از پیش فرض ها و انتخاب گزینه مناسب انجام دهیم. در صورتی که هنوز تصویر کمی ته مایه رنگی داشت، با حرکت دادن لغزنده Temperature در خلاف جهت ته مایه موجود در تصویر آن را می توان خنثی کرد و در آخر با حرکت لغزنده Tint تنظیم را کامل کنید.


 گام چهارم: اما یک نکته درباره استفاده از دو گزینه Temperature و Tint برای تنظیم تعادل سفیدی، اگر لغزنده را حرکت دادید و بعد خواستید به جای اول باز گردید یعنی بازگشتن به حالت قبل از تغییر فقط کافی است که روی زبانه دو بار کلیک کنید. مشابه فشردن کلید Alt و تبدیل گزینه Cancel به Reset در فرمان های فتوشاپ و همچنین محیط Camera Raw به هنگام باز بودن پنجره های فرمان هایی مثل Curves ، Levels و ...

 گام پنجم : روش سوم و بهترین روش، استفاده از ابزار تعادل سفیدی است. این ابزار شاید صحیح ترین گزینه برای تنظیم تعادل سفیدی باشد. بعد از انتخاب گزینه تعادل سفیدی در جعبه ابزار بالای پنجره و سمت راست، در ناحیه ای از تصویر که به رنگ خاکستری روشن است، کلیک کنید. اگر به نتیجه نرسیدید، دوباره در ناحیه دیگری کلیک کنید.

نکته : روش ساده تر انتخاب این ابزار، فشردن کلید I روی صفحه کلید است.

نکته: برای بازگرداندن سریع ابزار تعادل سفیدی به حالت پیش فرض، روی ابزار تعادل سفیدی در جعبه ابزار دوبار کلیک کنید.

نکته: وسعت منطقه ای که در آن ابزار تعادل سفیدی، بعد از کلیک در تصویر عمل اصلاح را انجام می دهد 5 در 5 پیکسل است. در فتوشاپ نیز قبل از شروع کار با فرمان های اصلاح نور، رنگ یا کار با ابزار عصای جادویی Magic Wand باید ابزار قطره چکان در جعبه ابزار را روی گزینه های زیر تنظیم کرد.

یعنی مقادیر Sample Size باید روی 3 by 3 Average یا 5 by 5 Average تنظیم شده باشد.

گام ششم: استفاده از این ابزار به معنای تنظیم کامل تعادل سفیدی تصویر نیست، در نتیجه ممکن است مجبور شوید بقیه مراحل را در فتوشاپ ادامه دهید.

تعادل سفیدی مهمترین عامل در خوب به نظر رسیدن تصویر است.

گام هفتم : با فشردن کلید p روی صفحه کلید می توانید قبل و بعد از تغییر تصویر را ببینید.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت