نوردهی Exposure

بستن


نوردهی Exposure

 

گام اول : لغزنده نوردهی یا Exposure باعث تغییر نور کلی تصویر می شود. حرکت این لغزنده به راست تصویر را روشنتر، و کشیدن آن به چپ تصویر را تیره تر می کند.


قبل از حرکت این لغزنده، باید با مفهوم Clipping در نواحی روشن تصویر آشنا شوید. در این حالت بعضی نواحی به قدری روشن اند که جزئیات در آنها از دست می رود، در اصطلاح به آن Overexpose شدن تصویر می گویند. در Camera Raw اخطاری برای مشخص کردن وقوع این حالت در تصویر وجود دارد. اگر به هیستوگرام در بالا و سمت راست پنجره کاری توجه کنید، یک مثلث سفید رنگ را در گوشه سمت راست بالای هیستوگرام را می بیند که وجود آن یعنی مناطقی در نواحی روشن تصویر فاقد جزئیات اند.

گام دوم : اگر می خواهید نقاط Clipping یا برش را ببینید روی علامت مثلث اخطار یکبار کلیک کنید. با این کار تمام نقاط فاقد جزئیات به رنگ قرمز دیده می شوند. در صورت مشاهده نقاط قرمز رنگ باید دوباره روی مثلث اخطار کلیک کنید و تنظیم های لازم را انجام دهید.

نکته: برای اینکار می توانید O صفحه کلید را فشار دهید که باعث روشن یا خاموش شدن مناطق هشدار در نواحی روشن تصویر می شود.

گام سوم : اگر تصویر شما نقاط اخطار زیادی دارد یا این نقاط به راحتی دیده نمی شود، کلید Alt را نگه دارید و بعد لغزنده Exposure را حرکت دهید. این کار باعث سیاه شدن تصویر و نمایان شدن نقاط هشدار به صورت رنگی می شود.

نکته: نقاط هشدار در هر کانال به رنگ همان کانال رنگی دیده میشود. ولی اگررنگ نواحی مورد نظر سفید باشد، به معنی بروز مشکل جدی و نبود جزئیات در هر سه کانال رنگی است. بعد از تشخیص مشکل باید مهم ترین جزئیات از دست رفته را برگردانیم.

نکته: در صورتی که هر سه کانال رنگی فاقد جزئیات باشند، قادر به بازگرداندن نواحی از دست رفته نخواهیم بود.

گام چهارم: با حرکت لغزنده Exposure در خلاف جهتی که نقاط Clipping در آن دیده شد، می توانید برای بازگرداندن نقاط فاقد جزئیات اقدام کنید. با این کار کم کم نقاط اخطار از بین می روند. با تصحیح نواحی روشن تصویر، با مشکل نواحی تیره تصویر یعنی مناطق Underexpose روبرو می شوید. خوشبختانه به سادگی و بدون بروز اشکال در نواحی روشن، می توانید مشکل نواحی تاریک تصویر را نیز حل کنید.

گام پنجم: لغزنده Exposure را تا جایی حرکت دهید که تصویر مناسب به نظر برسد. ممکن است هنوز نواحی وشن در تصویر وجود داشته باشد. حالا لغزنده Recovery را که زیر Exposure قرار دارد حرکت دهید تا نواحی ای که هنوز روشن اند به طور کامل بازگردند و رنگشان تیره تر شود. با فشردن و نگه داشتن کلید Alt به هنگام حرکت دادن زبانه Recovery ، تصویر سیاه می شود و با ادامه حرکت زبانه، نواحی مورد نظر رفته رفته از بین میروند. با ترکیب این دو ابزار مشکل نواحی نور دیده یا تیره تصویر حل می شود.

نوردهی Exposure

گام ششم: در این مرحله مناطق سایه تصویر را با استفاده از لغزنده Black اصلاح می کنیم. با کشیدن لغزنده به سمت راست مقدار رنگ سیاه در تصویر بیشتر شده و نواحی سایه های تصویر تیره تر، و با حرکت به چپ نواحی سایه های تصویر روشن تر می شوند.

نوردهی Exposure2

 گام هفتم : افزایش رنگ سیاه در تصویر باعث اشباع رنگ ها در تصویر می شود. برای تصاویر بی رنگ و رو و مات می توانید با حرکت لغزنده Black به سمت راست، رنگ های تصویر را برگردانید.

 گام هشتم : محل مثلث اخطار نواحی تیره تصویر در بالا و سمت چپ هیستوگرام است.

 نکته: کلید میانبر برای دیدن نواحی تیره تصویر، فشردن کلید U است.

 با کلیک روی این مثلث، نواحی سیاه خالص در تصویر به رنگ آبی روشن دیده می شوند. در صورت وجود نواحی سیاه در تصویر، با حرکت لغزنده سیاه به سمت چپ، می توانید سایه های سیاه را در تصویر کاهش دهید، اما گاهی این عمل باعث کاهش کنتراست و تخت شدن تصویر می شود. در نتیجه مقادیر لغزنده Blacks نباید به پایین تر از عدد 5 برسد مگر زمانی که این کار ضروری باشد. مثلا در حالتی که نواحی سایه های تصویر حاوی اطلاعات مهمی نباشند، با نگه داشتن Alt و حرکت دادن زبانه Blacks می توانید نواحی تیره تصویر را بررسی کنید. این کار برعکس حالت بررسی نواحی روشن تصویر است، در این حالت تصویر به رنگ سفید خالص در می آید و نواحی سیاه خالص که فاقد جزئیات اند به رنگ سیاه دیده می شوند.

گام نهم : گزینه بعدی Brightness است. عملکرد این گزینه شبیه لغزنده میانی Midtones در فرمان Levels در فتوشاپ است. با درک عملکرد لغزنده Midtones می توانید به اختلاف لغزنده های Exposure و Blacks با این گزینه پی ببرید. از سه لغزنده اصلی Exposure و Blacks و Brightness می توانید برای ویرایش تصویر استفاده کنید. برای نواحی میانه تصویر یا همان Midtones اعلام هشدار یا خطایی وجود ندارد اما اگر آن را به سمت راست بکشید می توانید نقاط برش نواحی روشن را در آن مشاهده کنید.

نوردهی Exposure3

نوردهی Exposure4

گام دهم : اگر با انجام تنظیم های این قسمت به نتیجه مورد نظر نرسیدید، از فرمان Auto استفاده کنید. این فرمان باعث بهتر شدن تصویر می شود، اگر باز هم نتیجه مورد نظر مناسب نبود، از کلیدهای Ctrl+Z برای بازگشت به حالت قبل استفاده کنید. از فرمان Default که در کنار فرمان Auto قرار دارد هم می توانید برای برگرداندن تصویر به حالت قبل از اعمال تغییرات استفاده کنید.

نکته : در نهایت مهم ترین و مناسب ترین روش استفاده از ابزارهای موجود و تصحیح شخصی تصاویر است. ابزارهای خودکار گزینه های مناسبی برای کار نیستند.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت