ژانر جنگی

بستن


ژانر جنگی

 

در مورد سینمای جنگ باید گفت که اساس شکل گیری ژانر جنگ بر دو پایه است:

اول : نگاه به ژانر جنگ از روی اكشن و قدرت تعلیم دیدگی و بازوان سترگ سربازان و تكاوران و نمایش صحنه های حماسی.

دوم : مذموم بودن كشتن نفوس انسان ها.

بطور مشخص در جنگ جهانی اول بیشتر فیلم هایی از نوع اول را شاهد بوده ایم و در طول جنگ جهانی دوم نیز فیلم هایی که در مورد متفقین ساخته شده، بیشتر از نوع اول و فیلم هایی که در مورد متحدین و نازی ها تولید شدند بر پایه دوم استوار بودند.

ژانر جنگی، همواره یکی از ژانرهای جذاب و مهم سینما به شمار می رود. با شروع جنگ های جهانی این ژانر فعالیت خود را با جدیت آغاز و به سرعت توانست در نزد مخاطبان سینما به محبوبیت دست یابد.

در همین راستا آثاری مانند «در جبهه غرب خبری نیست» ساخته لوئیس مایلستون فیلمساز توانای آمریکایی که با این فیلم در سال ۱۹۳۰ موفق به کسب جایزه اسکار نیز شد، یا فیلم «راه های افتخار» ساخته استنلی کوبریک کارگردان صاحب سبک سینما و همچنین فیلم «جوخه» اثر الیور استون بعنوان یکی از تحسین برانگیز ترین آثار سینمای جنگ و نیز فیلم های دیگری نظیر«نجات سرباز رایان» ، «غلاف تمام فلزی»، «صلیب آهنی» و ... ساخته شدند، آثاری که همگی در بردارنده وقایع و اتفاقات تلخی از جنگ بودند.

همه گونه های جنگی سینما به حالات، حركات، كنش ها و واكنش های جبهه متجاوزین یا جبهه مورد تجاوز، می پردازند. در ژانر جنگی، از یکسو سربازان یك كشور، قهرمان جلوه می نمایند و در فیلمی دیگر و از زاویه ای متفاوت، سربازان یا چریك های كشور مقابل افرادی مظلوم و قهرمان به تصویر كشیده می شوند.

در دسته بندی دیگری نیز برای ژانر جنگی این گونه تعریف کرده اند که به سه دسته تقسیم می شود:

  • جنگی - حماسه ای
  • جنگی - درام
  • جنگی - ماجرایی

برای گونه جنگی - حماسه ای می توان فیلم های نجات سرباز رایان،، فهرست شیندلر، شکارچی گوزن، اینک آخرالزمان، در جبهه غرب خبری نیست را نام برد.

برای گونه جنگی - درام نیز می توان فیلم های پرل هاربر، الماس خونین، رم شهر بی دفاع، عمر مختار، پل رودخانه کوای را نام برد.

و برای گونه جنگی - ماجرایی نیز می توان به فیلم های اولین خون، رمبو، بی مصرف ها، فرار بزرگ اشاره کرد.

ژانر جنگی

ژانر جنگی2

ژانر جنگی3

ژانر جنگی4

ژانر جنگی5

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت