خواص اعجاب انگیز سنگ ها (الماس)

بستن


خواص اعجاب انگیز سنگ ها (الماس)

 

الماس

نام الماس از کلمه یونانی «آداماس» به معنای تغییرناپذیر (فناناپذیر) گرفته شده است. الماس از کربن خالص تشکیل شده و کریستالی بی­رنگ است، اما گاهی به رنگ­های قهوه­ ای، سفید مایل به آبی، نارنجی روشن، زیتونی و حتی سیاه دیده می­شود. بلور الماس در عمق نسبتاً زیاد زمین یعنی حدود هشتاد کیلومتری و یا بیشتر و در حرارتی معادل 1100 الی 1300 درجه سانتی­گراد تحت فشار بسیار زیاد قشر سنگ­های انباشته شده به وجود می­آید.

طبیعت الماس سرد و خشک است و آن را جز با سرب نمی­توان شکست.

خواص اپتیکی الماس استثنایی است و به دلیل شدّت تلألو و پراکندگی نور که در نتیجه میزان بالای شکست نور در برلیان به وجود می­آید، از قدیم با عنوان سلطان نگین­ های جواهر شناخته شده است.

معمولاً الماس در برابر مواد شیمیایی عکس­ العمل نشان می­دهد. هم­چنین در هنگام حرارت دادن آن باید دقّت کرد چون که حرارت زیاد باعث ایجاد شکل­ها و نقوش بر روی بعضی از صفحات برلیان می­شود.

از دیگر ویژگی­ها، آن است که اشعة x از بلور الماس عبور نمی­کند و منعکس می­شود و از این خاصیت، برای تشخیص برلیان واقعی از انواع بدلی آن می­توان استفاده نمود.

جداسازی و طبقه­ بندی الماس با استفاده از خاصیت پدیده فلورسانس آنها هنگام عبور اشعه x از آنها صورت می­گیرد.

حداکثر بیست درصد الماس استخراج شده از معادن برای تهیه جواهرات مناسب است و از بقیه در صنعت مخصوصاً شیشه­بری، حفاری و دستگاه­های برنده و تراش استفاده می­کنند.

امروزه افریقای جنوبی در زمینه تولید و تجارت الماس در دنیا بی­ رقیب است. بزرگ­ترین و معروف­ترین الماس­های جهان عبارت­ند از:

1- الماس کولینان با وزن 20/530 قیراط که در برج لندن نگهداری می­شود و به آن ستاره آفریقا نیز گفته می­شود.

2- الماس کوه نور با وزنی حدود 186 قیراط که در تاج ملکه الیزابت انگلستان جای دارد و در برج لندن نگهداری می­شود.

3- الماس تیفانی با 51/128 قیراط که در نیویورک می­باشد.

خواص و فواید

الماس به تقویت مثانه و کلیه­ ها کمک می­کند و از به­ وجود آمدن سنگ کلیه و مثانه جلوگیری می­نماید. الماس برای از بین بردن بیماری «عسرالبول» (بند آمدن ادرار) مفید است.

گذاشتن الماس بر روی شکم سبب رفع بعضی از ناراحتی­ها و مشکلات دستگاه گوارشی و مسمومیت­ها و تقویت معده و روده­ ها می­شود، همراه داشتن الماس برای زن حامله که زایمانش نزدیک است، مفید بوده و وضع حمل او را آسان می­کند.

استفاده از الماس  برای تقویت اعصاب و درمان بیماری صرع و رعشه بسیار مفید است و به مغز نیرو و انرژی می­دهد، قوه حافظه و استعداد را تقویت می­کند، اندیشه و ذهنیات را پاک می­کند و نیروهای منفی و اندیشه ­های فاسد را دور می­نماید.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت